|

Njeriu misterioz më i pasur në botë, lë pas edhe Bill Gates

loading...

Miliarderi Bill Gates e ka humbur vendin e parë i të qenit njeriu më i pasur në botë. Vendin e tij e ka zënë një spanjoll, pak i njohur në botë por i suksesshëm.

loading...

Themeluesi misterioz i kompanisë Zara, Amancio Ortega renditet i pari në listën e më të pasurve në botë.

Aksionet e kompanisë mëmë të shitësit spanjoll, Inditex, u rritën me 2.5%. Kjo rriti pasurinë Ortega për 79.5 miliardë dollarë sipas Forbes. Pasuria neto e Gates llogaritet 78.5 miliardë dollarë.

Pavarësisht pasurisë mbresëlënëse të Ortegas, pak është dëgjuar për të. Spanjolli 80 vjeçar ruan fort privatësinë e tij dhe jep shumë pak intervista për shtypin.

Ai ka themeluar gjigantin e modës “Zara”, me gruan e tij të atëhershme Rosalia në vitin 1975.

Kompania e tij ka mbi 600 degë nëpër botë. Amancio Ortega është njeriu më i pasur në botë, me një vlerë neto të vlerësuar në 79.5 miliard $.

Short URL: http://lajmexpress.net/?p=54843

Posted by on Dec 19 2016. Filed under Jetë dhe Stil, Kuriozitete. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.
loading...